Κ.Υ.Α για την Οριοθέτηση περιοχών και την χορήγηση στεγαστικής συνδρομής σεισμού 21 Μαρτίου 2020

Δημοσιεύτηκε στις 3-6-2020 η για την αποκατάσταση των ζημιών σε κτίρια από τον σεισμό της 21ης Μαρτίου 2020, σε περιοχές των Περιφερειακών Ενοτήτων Πρέβεζας, Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων της Περιφέρειας Ηπείρου (ΦΕΚ 2133Β/2020).

Στο Δήμο Πάργας περιλαμβάνεται όλη η Δημοτική Ενότητα Φαναρίου και η Τοπική Κοινότητα Πάργας της Δημοτικής Ενότητας Πάργας

Προθεσμίες

• Οι ιδιοκτήτες των κτιρίων που έχουν υποστεί ζημιές εφόσον επιθυμούν τον έλεγχο και την έκδοση έκθεσης αυτοψίας, στη περίπτωση που αυτό δεν έχει ήδη γίνει, πρέπει να υποβάλλουν στην αρμόδια υπηρεσία αίτηση για διενέργεια αυτοψίας εντός προθεσμίας 6 μηνών από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της συγκεκριμένης Κοινής Υπουργικής Απόφασης.
  • Οι ιδιοκτήτες των κτιρίων προκειμένου να καθοριστούν δικαιούχοι Στεγαστικής Συνδρομής (Σ.Σ.) για επισκευή ή ανακατασκευή ανάλογα με τον χαρακτηρισμό του κτιρίου, πρέπει να υποβάλουν στην αρμόδια υπηρεσία αίτηση με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, εντός προθεσμίας ενός (1) έτους από την ημερομηνία παραλαβής της έκθεσης αυτοψίας του κτιρίου ή του Πρωτοκόλλου Αυτοψίας Επικινδύνως Ετοιμόρροπου Κτιρίου (Π.Α.Ε.Ε.Κ.)
  • ή δέκα οκτώ (18) μηνών από τη δημοσίευση σε Φ.Ε.Κ.της παρούσας απόφασης για απ’ ευθείας έκδοση Άδειας Επισκευής.

Η μελέτη επισκευής συντάσσεται από ιδιώτη μηχανικό και εκδίδεται Άδεια Επισκευής.

Ως αρμόδια υπηρεσία διεκπεραίωσης των διαδικασιών και έκδοσης των Αδειών Επισκευής ορίζεται η Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών Βορείου Ελλάδος (Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Β.Ε.).

Στεγαστική συνδρομή
H Σ.Σ. συνίσταται από 80% Δωρεάν Κρατική Αρωγή που χορηγείται από την αρμόδια Υπηρεσία και από 20% Άτοκο Δάνειο που χορηγείται από τα πιστωτικά ιδρύματα στους δικαιούχους δανειολήπτες.

Την Απόφαση υπογράφουν οι Υπουργοί, Υποδομών και Μεταφορών κ .Κώστας Καραμανλής, Ανάπτυξης και Επενδύσεων κ. Άδωνις Γεωργιάδης και ο Υφυπουργός Οικονομικών κ. Γεώργιος Ζαβός .

Για τυχόν διευκρινήσεις οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται τον πρόεδρο της Κοινότητάς τους και στο τηλεφωνικό κέντρο του Δήμου Πάργας 2684360300, στο 2684360305 και στο email : soismos.fanari@gmail.com