Λειτουργία καταστημάτων 281 της Δ.Ε. Πάργας και 392 της Δ.Ε Φαναρίου του Δήμου Πάργας

Στον Δήμο Πάργας λειτουργούσαν για δεκαετίες δύο καταστήματα της ΕΤΕ: ένα στο κέντρο της Πάργας με τον κωδικό 281 και ένα στο Καναλάκι, όπου και η έδρα του Καλλικρατικού Δήμου, με τον κωδικό 392.

Τα τελευταία όμως χρόνια, για λόγους που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε, μετατράπηκε το κατάστημα 392 Καναλακίου σε κύριο κατάστημα και το κατάστημα  281 της Πάργας σε θυρίδα με περιορισμένες τραπεζικές υπηρεσίες και περιορισμένο προσωπικό, δημιουργώντας έντονα προβλήματα στις εκατοντάδες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην περιοχή της Πάργας, αλλά και σε χιλιάδες συναλλασσόμενους της περιοχής.

Την 21η  Μαρτίου 2020  ο Δήμος Πάργας επλήγη από ισχυρό σεισμό, ο οποίος προκάλεσε εκτεταμένες ζημιές και καταστροφές σε εκατοντάδες κτήρια της Δημοτικής Ενότητας Φαναρίου του Δήμου μας, στην οποία Δ.Ε. στεγαζόταν και το κατάστημα 392 Καναλακίου και, όπως σας είναι ήδη γνωστό, το κτήριο της ΕΤΕ κρίθηκε επικίνδυνο και ακατάλληλο και σταμάτησε να λειτουργεί από την ημέρα του σεισμού και εφεξής. Όλο το βάρος των συναλλαγών μεταφέρθηκε όπως ήταν φυσικό στην θυρίδα (κατάστημα) της Πάργας, με αποτέλεσμα κάτοικοι και επιχειρηματίες της ευρύτερης περιοχής του Καναλακίου (η οποία περιοχή έχει πληθυσμό περί τις 10.000) να αναγκάζονται να διανύουν απόσταση 50 χιλιομέτρων για να μεταβούν στην Πάργα για μια τραπεζική εργασία, να ταλαιπωρούνται σε ατελείωτες ώρες και ουρές αναμονής έξω από το κατάστημα, και να σπαταλούν εργατοώρες  και καύσιμα μετακινήσεων.

Επειδή λοιπόν υφίσταται άμεση και επείγουσα ανάγκη, αφενός να επαναλειτουργήσει το κατάστημα Καναλακίου, αφετέρου δε να μετατραπεί η θυρίδα Πάργας σε κανονικό και πλήρως στελεχωμένο κατάστημα, σας παρακαλούμε όπως μεριμνήσετε άμεσα για την επίλυση του σημαντικού αυτού θέματος.

Σημειωτέον ότι, τόσο η άμεση επαναλειτουργία του καταστήματος Καναλακίου, όσο και η δημιουργία ανεξάρτητου καταστήματος στην Πάργα βρίσκουν σύμφωνες όλες τις δημοτικές παρατάξεις του Δήμου μας και το σύνολο των δημοτικών συμβούλων και των  κοινωνικών και επαγγελματικών φορέων του Δήμου μας.