Διανομή τροφίμων σε σεισμόπληκτους από το Δήμο Πάργας

Ο Δήμος Πάργας θα χορηγήσει κουπόνια διανομής τροφίμων σε πληγέντες από το σεισμό της 21ης Μαρτίου για την κάλυψη των πρώτων βιοτικών αναγκών τους.

Δικαιούχοι ορίζονται σύμφωνα με την απόφαση 63/2020 της οικονομικής επιτροπής του Δήμου Πάργας οι πληγέντες μισθωτές ή ιδιοκτήτες ακινήτων, των οποίων τα ακίνητα κρίθηκαν ακατάλληλα για διαμονή, αποτελούν πρώτη κατοικία και το οικογενειακό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει τις 20.000€.

Η διάθεση των κουπονιών θα γίνεται στα γραφεία του δήμου καθημερινά από 08:00 έως 10:00 π.μ. με την προσκόμιση των ακόλουθων δικαιολογητικών:

1. Δήλωση φορολογίας εισοδήματος φορολογικού έτους 2018
  2. Ε1 φορολογικού έτους 2018
  3. Μισθωτήριο συμβόλαιο σε περίπτωση μίσθωσης του ακινήτου.
  4. Δελτίο Ταχείας Αυτοψίας (κίτρινο έντυπο).
  5. Αίτηση – Υπεύθηνη Δήλωση Πληγέντων για χορήγηση ξηράς τροφής

Προσοχή: Οι αιτήσεις θα πρέπει να είναι συμπληρωμένες και οι πολίτες να τηρούν  όσα ορίζει το Υπουργείο Υγείας σχετικά με τον περιορισμό της εξάπλωσης του COVID-19.