Απόσπασμα από την έκτακτη συνεδρίαση του Δ.Σ του Δήμου Πάργας
03/07/2024

Έκδοση ψηφίσματος για την αναγγελία του θανάτου του πρώην Δημάρχου Πάργας , Αθανάσιου Λιόλιου.
Η τήρηση των πρακτικών ανατέθηκε στον κ. Παππά Γεώργιο, υπάλληλο του Δήμου Πάργας.
Στη συνεδρίαση έλαβε μέρος και ο Δήμαρχος κ. Ζαχαριάς Νικόλαος ο οποίος προσκλήθηκε νομίμως.
Ο Πρόεδρος έκαμε την έναρξη της συνεδρίασης και έδωσε το λόγο στο Δήμαρχο ο οποίος εισηγήθηκε το μόνο θέμα της συνεδρίασης: «Έκδοση ψηφίσματος για τον θάνατο του πρώην Δημάρχου Πάργας Αθανασίου Λιόλιου» και έθεσε υπόψη του Δημοτικού Συμβουλίου τα εξής:

Το Δημοτικό Συμβούλιο Πάργας αποχαιρετά με απέραντη θλίψη και σεβασμό τον πρώην Δήμαρχο Αθανάσιο Λιόλιο, ο οποίος υπηρέτησε την Τοπική Αυτοδιοίκηση, με ιδιαίτερο ζήλο, αυταπάρνηση, ήθος και ανιδιοτέλεια, ενώ ταυτόχρονα υπηρετούσε ακούραστα τους δημότες και ως φαρμακοποιός με ευαισθησία, συνέπεια και επαγγελματισμό.
Ως ένδειξη ελάχιστου φόρου τιμής προς το πρόσωπό του,
Αποφασίζει ομόφωνα και εγκρίνει την έκδοση του κάτωθι ψηφίσματος:
1. Να εκφράσει τα ειλικρινή και θερμά συλλυπητήρια του Δημάρχου και του Δημοτικού Συμβουλίου στην οικογένεια και τους οικείους του εκλιπόντος.
2. Να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή κατά την πρώτη μετά την κηδεία του τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου.
3. Να κατατεθεί στεφάνι στη μνήμη του εκλιπόντος
4. Να επιδοθεί το παρόν ψήφισμα στους οικείους του και να δημοσιευθεί στα τοπικά μέσα ενημέρωσης και στην ιστοσελίδα του Δήμου.